Materiał z kategorii: ZARZĄDZANIE HR

Anna Ciok: jak stworzyć biuro na miarę zadowolonego pracownika [Kongres Kadry]

Możliwość pracy z dowolnego miejsca, na przykład z domu, ma ogromne zalety. Są jednak takie aspekty przestrzeni biurowej, których nam brakuje, przekonuje Anna Ciok.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ MIĘDZY INNYMI:

👉 Za jakimi aspektami biura pracownicy tęsknią najbardziej?

👉 Czym wyróżniają się wyjątkowe biura?

👉 Dlaczego spotkania online nie są w stanie zastąpić spotkań twarzą w twarz?

Podczas wiosennego Kongresu Kadry (30-31 maja 2022) rozmawialiśmy o tym, jak HR odnajduje się w „hybrydowym świecie”. Jednym z kluczowych wątków w tej dyskusji jest kwestia roli biura. Jak stworzyć biuro na miarę zadowolonego pracownika podpowiadała Anna Ciok z HB Reavis Poland.

Wiesz, że tworzymy najciekawszy w Polsce newsletter dla HR? Sprawdź koniecznie! Już dziś dołącz do wyjątkowego grona Kadrowiczów!

Dlaczego świat analogowy wciąż jest ważny

Ekspertka przyznała na wstępie, że dla niej i firmy, którą reprezentuje, fakt, że świat pracy stał się bardziej elastyczny to doskonała wiadomość. Bez wątpienia możliwość pracy z dowolnego miejsca, na przykład z domu, ma ogromne zalety. Są jednak takie aspekty przestrzeni biurowej, których nam brakuje.

Powołując się na badania, Anna Ciok powiedziała, że pracownicy najbardziej tęsknią za aspektami związanymi z obszarem społecznym. To przede wszystkim rozmowy, interakcje z kolegami/koleżankami (64 proc. wskazań). Ale respondenci wskazują także między innymi na jasny podział między pracą a domem, czyli prywatną częścią życia.

Prelegentka wskazała również na aspekt spotkań twarzą w twarz. Te towarzyszyły nam od tysięcy lat i wydaje się, że nie da się zastąpić wyłącznie spotkaniami online. Dzięki temu, że się widzimy, że wchodzimy ze sobą w złożone interakcje, sprawniej, szybciej i z lepszym efektem możemy się „dogadać”. Do takiej – wysokiej jakości – współpracy potrzebne jest właśnie biuro.

Anna Ciok

Zarządza polskim zespołem Origameo, który wspiera klientów HB Reavis w tworzeniu funkcjonalnych, innowacyjnych i pięknych biur dopasowanych do oczekiwań pracowników.

Jako ekspert w zakresie HR, posiada bogate doświadczenie w budowaniu strategii workplace, wzmacnianiu marki pracodawcy, budowaniu zaangażowania i w obszarze szkoleń i rozwoju. Przed dołączeniem do HB Reavis pracowała w branży farmaceutycznej oraz w consultingu. Jest absolwentką socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła także studia podyplomowe z aranżacji wnętrz na Politechnice Łódzkiej.

Anna Ciok: wyjątkowe biuro, czyli jakie

Z badań wynika też, że im bardziej wyjątkowe biuro, tym bardziej pracownicy chcą do niego wracać. Czym jednak jest „wyjątkowe biuro”? Anna Ciok wskazała na szereg uniwersalnych elementów takiej przestrzeni. To między innymi:

  • Biofilia – biura bez żadnych elementów naturalnych, zielonych mają o 10 proc. wyższe wskaźniki absencji.
  • Akustyka – 99 proc. pracowników uważa, że wpływ na ich koncentrację w pracy ma hałas w biurze. Biura muszą więc zapewniać komfort pracy akustycznej np. przestrzeń do pracy cichej.
  • Social activity based working – projektowanie przestrzeni, które wpływa na budowanie relacji między zespołami i pobudza do aktywności.

Im bardziej wyjątkowe biuro, tym bardziej pracownicy chcą do niego wracać! #StronaKadry

O czym jeszcze w swoim wystąpieniu mówiła ekspertka?

  • Wskazywała na wyzwania HR związane ze zmianą sposobów wykonywania pracy.
  • Pokazywała przykłady planów przestrzeni przed i po wdrożeniu zmian.
  • Wskazywała typy przestrzeni odpowiadających na powyższe wyzwania.

Zapraszamy do obejrzenia całości wystąpienia!

Zielone jest dobre i się opłaca!

Nawet w trudnych gospodarczo czasach, firmy powinny działać ekologicznie i odpowiedzialnie. Z kilku powodów.

Po pierwsze, ochrona środowiska jest ważna, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń. Dalej: to się po prostu opłaca. Firmy, które działają ekologicznie, mają większą szansę na pozyskanie klientów. Po trzecie: przyciągają najlepsze talenty.

W nadchodzącej edycji konferencji „Zdrowie i benefity” poszukamy odpowiedzi na pytanie o to, jak zielony HR może wdrażać idee ekologiczne w swojej firmie.

Partnerem/ekspertem naszego serwisu jest eTutor!

Cyfrowe kursy językowe to nowoczesny benefit dla każdego pracownika. Platforma eTutor pozwala uczyć się języka wygodniej, przyjemniej i szybciej. Sztuczna inteligencja, multimedia i personalizacja powodują, że nauka jest bardzo skuteczna. Odbywa się ona we własnym tempie, w dogodnym czasie i bez stresu. eTutor uczy na wszystkich poziomach zaawansowania i zawiera specjalistyczne słownictwo ze wszystkich branż. Polecamy!

LinkedIn
Facebook
Twitter