Materiał z kategorii: ZARZĄDZANIE HR

Kongres Kadry relacja z 35. edycji. HR hybrydowy

Jak stworzyć mądrą, efektywną organizację hybrydową? Taki był Kongres Kadry – relacja już jest!

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ MIĘDZY INNYMI:

👉 Jaki był Kongres Kadry – relacja zdjęciowa i wideo!

👉 Jakie najważniejsze spostrzeżenia przekazywali prelegenci.

👉 O czym będzie następna edycja wydarzenia.

Za nami 35. już (!) edycja Kongresu Kadry, najważniejszego w Polsce wydarzenia skierowanego do praktyczek i praktyków HR. W ciągu dwóch dni, 30 i 31 maja 2022 r., rozmawialiśmy o „HR hybrydowym”. Czym on właściwie jest? Jak swoje zadania i wyzwania postrzegają dziś „kadrowicze”?

Wydarzenie odbyło się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wieczorem pierwszego dnia konferencji spotkaliśmy się również wieczorze integracyjnym w Przystani Nowa Fala.

Wiesz, że tworzymy najciekawszy w Polsce newsletter dla HR? Sprawdź koniecznie! Już dziś dołącz do wyjątkowego grona Kadrowiczów!

Kongres Kadry – relacja ze święta HR

Na scenie Kongresu Kadry wystąpiło aż 40 osób: praktyczek/-ków oraz ekspertek/-ów. Dzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Można je podsumować krótko: „hybrydowość” ma wiele odcieni i można ją rozważać z bardzo różnych stron.

Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia gości specjalnych tej edycji Kongresu Kadry:

👉 Olga Burlaka, Head of C&B and HR Admin w Leroy Merlin Ukraina, dzieliła się bardzo osobistym doświadczeniem wojennym. Mówiła o tym, że nie można być przygotowanym na to, że ktoś przychodzi zniszczyć twoje życie. To, co można zrobić to pozostać współczującym człowiekiem wiernym swoim wartościom.

👉 Olaf Żylicz, rektor Wyższej Szkoła Bankowa w Warszawie, nakreślił szeroki kontekst dzisiejszej rzeczywistości. Podając jednocześnie bardzo konkretne przykłady pokazywał, że trudne, pandemiczne doświadczenia mają ogromny potencjał formacyjny – mogą pomóc nam budować trwałe poczucie wspólnoty.

👉 Maciej Kawecki, Digital EU Ambassador, prezes Instytutu Lema i prorektor ds. innowacji w WSB Warszawa podał kilka praktycznych wskazówek dotyczących hybrydowego cyberbezpieczeństwa. Podawał również przykłady firm, które naruszały intymność swoich zdalnych pracowników w imię kontroli efektywności ich pracy.

👉 Malwina Puchalska-Kamińska, ekspertka job craftingu, trenerka w Job Crafting Polska, wskazywała częste błędy w hybrydowym zarządzaniu, które zdarza się popełniać najlepszym przełożonym i podpowiadała, czym można je zastąpić.

👉 Iwo Szapar, współzałożyciel Remote-how, Inc., mówił, jak skutecznie zarządzać zespołami w modelu hybrydowym. Pokazywał cztery kluczowe elementy środowiska przyjaznego pracy hybrydowej.

👉 Psycholog Paweł Fortuna zakończył Kongres swoim wystąpieniem. W bardzo poruszającej prelekcji mówił nie tylko o tym, jak ważne jest pozostać człowiekiem w świecie algorytmów. Odwołując się do głęboko zakorzenionych w nas emocji przypominał, że warto być dla siebie dobrym.

Zielone jest dobre i się opłaca!

Nawet w trudnych gospodarczo czasach, firmy powinny działać ekologicznie i odpowiedzialnie. Z kilku powodów.

Po pierwsze, ochrona środowiska jest ważna, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń. Dalej: to się po prostu opłaca. Firmy, które działają ekologicznie, mają większą szansę na pozyskanie klientów. Po trzecie: przyciągają najlepsze talenty.

W nadchodzącej edycji konferencji „Zdrowie i benefity” poszukamy odpowiedzi na pytanie o to, jak zielony HR może wdrażać idee ekologiczne w swojej firmie.

Hybryda to kultura

Poniżej kilka subiektywnych spostrzeżeń sumujących atmosferę kongresową. Jesteśmy bardzo ciekawi czy – jeśli brałaś/-eś udział w Kongresie – masz podobne odczucia jak my? Możesz podzielić się nimi na LinkedIn!

  • Pandemia się skończyła. Nawet jeśli nie, powiedzmy, medycznie to na pewno w myśleniu organizacji. To jednak nie oznacza powrotu do „starego, dobrego”. Wręcz przeciwnie. Po pierwsze: taki powrót wydaje się niemożliwy (o czym za chwilę). Po drugie: został nam bagaż wyzwań i problemów, które teraz trzeba zamienić w działającą, zdrową rzeczywistość. Przykłady? Czas wdrożoną naprędce pracę zdalną „ubrać” w mierzalne i efektywne procesy. Wyzwania związane ze zdrowiem mentalnym wcale się nie skończyły, wręcz przeciwnie.
  • Praca zdalna nie jest przywilejem. Wszyscy jak mantrę powtarzają: pracownicy, którzy posmakowali pracy zdalnej nie chcą wracać do biur. Czasami w ogóle (chcą pracować wyłącznie zdalnie), częściej na stałe (nie chcą powrotu do biur w pełnym wymiarze, oczekują, że w biurze pojawiać się będą raz na jakiś czas). Mówiąc inaczej: chcą mieć wybór. I ten wybór jest postrzegany jako ich prawo, jako coś naturalnego. Jeśli zmusza się ich do powrotu do biura to im się to prawo odbiera. Prelegenci-praktycy mówili słuchaczom, że jeśli wymagają powrotu do biura muszą liczyć się z falą odejść. Ale czy to tylko chwilowy „feeling”? Czy za chwilę, jak to się mówi, „rynek zweryfikuje” takie przekonania? Na to pytanie dziś nikt nie potrafi odpowiedzieć.
  • Hybryda to kultura. Ludzie rozumieją „hybrydę” na dziesiątki sposobów. Ale jedno jest pewne: to więcej niż połączenie tego, że czasem pracuję zdalnie, a czasem z biura. Dość niespodziewanie dla wielu rozmowa o tym, jak mądrze pracować w takim modelu jest rozmową o kulturze firmy. O tym, jaką organizacją chcemy być. Jakie wartością są nam bliskie. Jak wygląda przywództwo w naszej organizacji, zwłaszcza na średnim szczeblu menedżerskim. Jak nie podzielić firmy na tych, którzy mogą i chcą pracować zdalnie i tych, którzy — z racji wykonywanych zadań — tak pracować nie mogą. Ze sceny padało też ostrzeżenie: jeśli ktoś chce Wam sprzedać pudełko „praca hybrydowa” i mówi, że wdrożył je już w kilkunastu firmach — nie ufajcie mu.
  • Praca hybrydowa zostanie z nami na zawsze. To znaczy jak długo? Atmosfera kongresowa przypominała tą z początku pandemii, kiedy wiele osób mówiło, że do biur już nie wrócimy. Dziś mówi się, że praca hybrydowa to nowa domyślna rzeczywistość i że to już się nie zmieni. Czasem tylko ktoś przypominał, że pandemii nikt się nie spodziewał i czym właściwie są te czarne łabędzie. To „na zawsze” oznacza więc raczej „w najbliższych latach”.

Praca hybrydowa to coś więcej niż praca w domu i w biurze. To rozmowa o kulturze firmy. Sprawdź relację z #KongresKadry

36. Kongres Kadry już w październiku!

Kolejna, jesienna edycja Kongresu Kadry odbędzie się w dniach 24-25 października br. Oczywiście w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. O czym będziemy rozmawiać?

👹 Nikt Cię przed nimi nie ostrzega. Nikt nie mówi, jak sobie z nimi poradzić. Pojawiają się nagle i przewracają Twój świat do góry nogami. Ukryci wrogowie HR.

🤲 Kiedy myślisz, że to koniec – pojawia się ratunek. W natłoku spraw i pożarów do ugaszenia, podają pomocną dłoń. Nie wiesz, że możesz liczyć na ich pomoc. Nieoczekiwani sprzymierzeńcy.

Hasło przewodnie 36. edycji Kongresu Kadry brzmi „Ukryci wrogowie. Nieoczekiwani sprzymierzeńcy”. Więcej szczegółów już w krótce na stronie wydarzenia. Zapraszamy!

Kongres Kadry – relacja foto i wideo

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszego wydarzenia!

Już wkrótce uzupełnienimy ją o krótki reportaż wideo.

Zostań partnerem naszego serwisu!

To jedno z miejsc, w którym nasi Czytelnicy zobaczą Twoje logo i przeczytają informacje o Twojej firmie. Jeśli więc chcesz dotrzeć do praktyków HR ze swoim przekazem, daj nam znać. Wystarczy, że napiszesz na wspolpraca@meetandgrow.pl

LinkedIn
Facebook
Twitter