Materiał z kategorii: ZARZĄDZANIE HR

Nauka języka obcego: dlaczego warto, nawet jeśli nie zamierzasz go używać

Nauka języka obcego to recepta na lepszą pracę, zdrowie mentalne i możliwość zamówienia kawy we włoskiej restauracji.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ MIĘDZY INNYMI:

👉 Dlaczego nauka języka obcego jest tak ważna.

👉 Jak jest ze znajomością języka angielskiego w Polsce.

👉 Jakie są główne zalety uczenia się języków według badań.

Wiele lat temu zabrałem moją Mamę na wycieczkę do Włoch. To była jej pierwsza poważna podróż zagraniczna w życiu i ogromne przeżycie. Zwłaszcza, że jako osoba religijna, mogła zobaczyć na żywo wspaniałe zabytki sakralne Rzymu i Watykanu.

Nic tak jednak nie wywarło na niej wrażenia, jak… samodzielne złożenie zamówienia w kawiarni. Powiedziałem jej wcześniej, jak ma po włosku poprosić o kawę i ciastko, a ona, przełamując strach przed nieznanym, dziarsko ruszyła do przodu i wróciła z wybranym przez siebie napojem i przekąską. „Jak się zna język to jest zupełnie inny świat”, powiedziała wtedy.

2305 SK Nauka języka obcego

Polak po angielsku się dogada

Dziś wydaje nam się, że w Polsce już wszyscy znają język angielski. Rzeczywiście, w dużych miastach jest bardzo nieźle. Jak pokazują badania przeprowadzone przez firmę Zymetria na zlecenie Tutore Poland, aż 75 proc. mieszkańców dużych miast zna komunikatywnie język angielski.

Według rankingu EF EPI (English Proficiency Index), Polska obecnie znajduje się na 13. miejscu na 111 badanych krajów, w których mieszkańcy najlepiej posługują się językiem angielskim. Wysoko, ale 10 z 12 wyprzedzających nas krajów znajduje się w Europie, co oznacza, że zajmujemy 11 miejsce na naszym kontynencie (na 35 badanych).

Co ciekawe, jak zauważają analitycy z firmy Talent Bridge, którzy opracowali raport „Yes, I don’t. Znajomość języka angielskiego wśród kandydatów”, mamy tendencje do deklaratywnego przeszacowywania swojego poziomu znajomości języka. Tendencja ta jest wyraźnie widoczna przy analizie poziomu C2 (proficient). 246 uczestników badania zadeklarowało, że zna język angielski na poziomie C2, przy czym w rzeczywistości poziom taki osiągnęło jedynie 8 proc. badanych.

Wiesz, że tworzymy najciekawszy w Polsce newsletter dla HR? Sprawdź koniecznie! Już dziś dołącz do wyjątkowego grona Kadrowiczów!

Nauka języka obcego – same zalety

Nie bez przyczyny znajomość języka angielskiego jest tak powszechna. Nie chodzi jednak tylko o możliwość dogadania się podczas podróży. Nauka języka obcego, dowolnego języka, ma o wiele więcej zalet.

W ramach naszego rozwojowego cyklu o lifelong learningu pisałem już, dlaczego uczenie się przez całe życie jest tak ważne. Pokazywałem też, jak te argumenty zamienić na praktyczne strategie działania. A dziś o tym, dlaczego nauka języka jest doskonałym „polem doświadczalnym” i warto praktykować naukę języka – nawet, jeśli nie zamierzamy go aktywnie używać.

Zwiększenie szans na karierę

Posiadanie umiejętności językowych jest bardzo cenione w wielu branżach. Pracodawcy szukają pracowników, którzy potrafią komunikować się z klientami i partnerami biznesowymi z różnych krajów. Znajomość języków obcych może zwiększyć twoją wartość jako pracownika, co może prowadzić do awansu lub podwyżki. Jeśli przyjmiemy, że angielski jest obowiązkowym standardem (zwłaszcza w świecie pracy biurowej) to każdy kolejny język będzie wielkim atutem.

Lepsza samoocena

Uczenie się języków obcych może pomóc w zwiększeniu twojej samooceny. Kiedy opanowujesz nowe słownictwo i zdolności językowe, czujesz się pewniej komunikując się w obcym języku. A to przekłada się bezpośrednio na inne sfery życia. Moje doświadczenia wskazują też, że ta pewność bierze się z działania: po prostu spróbuj dogadać się, nawet jeśli mówisz nie do końca poprawnie, nawet jeśli brakuje słów. Jak powiedział mi kiedyś przyjaciel-podróżnik: „na świecie nikt nie używa 12 angielskich czasów, ale jak powiesz I hungry, zawsze cię nakarmią”.

Rozwój mózgu

Nauka języków obcych może pomóc w rozwoju mózgu. Badania wykazały, że osoby, które mówią w kilku językach, mają lepsze zdolności poznawcze. Łatwiej utrzymują koncentrację, mają lepszą pamięć i zdolność do rozwiązywania problemów.

Uczeni z Uniwersytetu w Edynburgu jako pierwsi dowiedli, w jaki sposób uczenie się kolejnego języka wpływa na zdolności poznawcze w późniejszym życiu. Badali te same osoby na przestrzeni wielu lat. Uczestnicy badania posługujący się przynajmniej jednym językiem, bez względu na to czy nauczyły się języka obcego w życiu dorosłym, czy wcześniej, osiągały lepsze wyniki w testach mierzących inteligencję niż osoby jednojęzyczne. Wpływ znajomości języków na mózg ujawnił się też w wielu zadaniach poznawczych – zarówno tych sprawdzających zasób słownictwa lub tempo czytania, jak i zdolność rozumowania i pamięć.

To rozwój i wyzwanie!

Może wydawać się dziwne, dlaczego warto poświęcać czas i wysiłek na naukę języków obcych, jeśli nie mamy zamiaru ich używać w praktyce. Mam jednak nadzieję, że poniższe powody zmotywują każdego do rozpoczęcia nauki nowego języka:

👉 Badania wykazują, że uczenie się nowego języka rozwija naszą pamięć, koncentrację i umiejętność rozwiązywania problemów. To sprawia, że stajemy się bardziej elastyczni i otwarci na różnorodne wyzwania, pracujemy lepiej, a więc często zarabiamy więcej.

👉 Język jest nierozerwalnie związany z kulturą, dlatego nauka języka obcego umożliwia nam lepsze zrozumienie wartości, zwyczajów i historii danego narodu. Dodatkowo umożliwia to znalezienie serialowych perełek, które nie zostały jeszcze przetłumaczone na polski czy nawet angielski.

👉Nauka języków obcych to wyzwanie, które wymaga samodyscypliny, determinacji i cierpliwości. Pokonywanie trudności związanych z nauką języka wzmacnia naszą pewność siebie, umiejętność radzenia sobie z porażkami i wytrwałość w dążeniu do celu. To rozwija nas jako osoby i pozwala nam być coraz lepszą wersją siebie.

Łukasz Sennik

Łukasz Sennik

Head of Studies, eTutor

Nauka języka obcego umożliwia nam lepsze zrozumienie wartości, zwyczajów i historii

Partnerem/ekspertem naszego serwisu jest eTutor!

Cyfrowe kursy językowe to nowoczesny benefit dla każdego pracownika. Platforma eTutor pozwala uczyć się języka wygodniej, przyjemniej i szybciej. Sztuczna inteligencja, multimedia i personalizacja powodują, że nauka jest bardzo skuteczna. Odbywa się ona we własnym tempie, w dogodnym czasie i bez stresu. eTutor uczy na wszystkich poziomach zaawansowania i zawiera specjalistyczne słownictwo ze wszystkich branż. Polecamy!

LinkedIn
Facebook
Twitter