Materiał z kategorii: ZARZĄDZANIE HR

Jak technologia zmienia sposób, w jaki się uczymy?

To dzięki rozwoju technologii wdrożenie idei lifelong learningu jest nie tylko ułatwione, ale możliwe. Jak może nam pomóc w uczeniu się przez całe życie?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ MIĘDZY INNYMI:

👉 Dlaczego nauka języka obcego jest tak ważna.

👉 Jak jest ze znajomością języka angielskiego w Polsce.

👉 Jakie są główne zalety uczenia się języków według badań.

Technologia odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu, wpływając na różne dziedziny, w tym również na procesy uczenia się. W dzisiejszym świecie, w którym informacje dostępne są na wyciągnięcie ręki, umożliwia nam samodzielne zdobywanie wiedzy w nowatorski i nieoczywisty sposób, ułatwiając realizację idei lifelong learningu w praktyce. I nie chodzi wyłącznie o uczenie się języków obcych!

Oto trzy konkretne przykłady wykorzystania technologii w samodzielnym procesie uczenia się. Wybrałem te, które mogą zainteresować szczególnie pracowników działów HR.

2305 SK Technologia w uczeniu się

Wirtualna rzeczywistość (VR) w szkoleniach praktycznych

Tradycyjne szkolenia praktyczne często wiążą się z kosztami, ograniczeniami czasowymi i trudnościami w organizacji. Jednak dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) można zrewolucjonizować sposób przekazywania praktycznych umiejętności. Przykładowo, zamiast wysyłać nowych pracowników na długotrwałe szkolenia terenowe, można zastosować symulacje wirtualne, które dokładnie odwzorowują realistyczne scenariusze. Dzięki temu pracownicy mogą zdobywać wiedzę i praktykę w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku, oszczędzając jednocześnie czas i koszty związane z tradycyjnymi szkoleniami praktycznymi.

Przechodziłem kiedyś szkolenie BHP w dużej firmie budowlanej. Prowadzone było z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Powiem tak: nigdy więcej nie stanę pod pracującym żurawiem po tym, jak ten zawalił się na mnie podczas wirtualnego szkolenia…

Dzięki VR można nie tylko szkolić pracowników, ale również samego siebie. I tak platforma VR Anatomy umożliwia interaktywne i immersywne doświadczenie badania ludzkiego ciała w sposób nieosiągalny dla tradycyjnych metod edukacyjnych. Aplikacja oferuje pełne wirtualne modele anatomiczne, które można obejrzeć z każdego kąta i dokładnie zbadać.

Wiesz, że tworzymy najciekawszy w Polsce newsletter dla HR? Sprawdź koniecznie! Już dziś dołącz do wyjątkowego grona Kadrowiczów!

Mikronauczanie (Microlearning) na platformach mobilnych

Radek Kruczek mówił nam kiedyś, że formowanie nowego nawyku zdrowotnego zaczynać powinno się od 1-minutowego spaceru. Podobnie jest w obszarze rozwoju. Zamiast wielkich kursów – jeśli rzeczywiście chcemy wyrobić sobie nawyk stałego uczenia się – warto zacząć od wersji mikro.

Mikrolearning to dostarczanie krótkich, skoncentrowanych dawek wiedzy. W tej kwestii szalenie ułatwiły nam sprawę technologie mobilne. Właściwie wystarczy wybrać obszar, a narzędzie na pewno się znajdzie. Zaletą tego rodzaju form jest ich interaktywność: mikrolearning to krótkie lekcje w formie tekstów, wideo, quizów, gier czy audio. Stawiają na pełną dostępność – możemy uczyć się dosłownie wszędzie, w kolejce, w przerwie od pracy, na spacerze.

Jako osoba grająca na gitarze – dla przyjemności i bez ambicji bycia najlepszym gitarzystą na świecie – uwielbiam aplikacje do nauki gry. Pozwalają mi na 10-miniutowe oderwanie się od obowiązków i przećwiczenie kolejnej piosenki do zagrania.

Mikrolearning idealnie sprawdza się również w organizacjach. Jest doskonały do przekazywania wiedzy o firmie i jej aktualnych działaniach czy szkoleń (na przykład sprzedażowych).

Zielone jest dobre i się opłaca!

Nawet w trudnych gospodarczo czasach, firmy powinny działać ekologicznie i odpowiedzialnie. Z kilku powodów.

Po pierwsze, ochrona środowiska jest ważna, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń. Dalej: to się po prostu opłaca. Firmy, które działają ekologicznie, mają większą szansę na pozyskanie klientów. Po trzecie: przyciągają najlepsze talenty.

W nadchodzącej edycji konferencji „Zdrowie i benefity” poszukamy odpowiedzi na pytanie o to, jak zielony HR może wdrażać idee ekologiczne w swojej firmie.

Wiedza (i technologia) dostępna dla każdego

Być może najważniejsza zmiana wynikająca z rozwoju technologii to demokratyzacja dostępu do wiedzy. Nie bez przesady można powiedzieć, że dziś mamy możliwość uczenia się od najlepszych w dowolnej dziedzinie – wystarczy dobrze poszukać.

Są platformy jak Udemy, które łączą twórców z kursantami i mające w swojej ofercie ponad 200 tys. kursów z najróżniejszych dziedzin. Jest platforma Cursea, na której znaleźć można kursy z renomowanych uczelni. Ja szczególnie polecam The Science of Well-Being – bardzo osobisty i ciekawy kurs o psychologii szczęścia, przygotowany przez Uniwersytet Yale. Na platformach z podkastami znaleźć można zaś twórców z dowolnej niemal niszy: od stoicyzmu, przez teorie ekonomiczne, aż po setki historycznych produkcji. A to tylko wybrane przykłady.

Technologia wspiera dzielenie się wiedzą

Technologia jest już częścią naszego życia, więc powinniśmy zastanowić się jak może pomóc nam w edukacji. Co możemy dzięki niej zrobić już dziś?

👉 Dzięki wyszukiwarkom oraz sztucznej inteligencji jak ChatGPT możemy szybko znaleźć odpowiedzi na nasze pytania i zgłębić interesujące nas tematy. Nie musimy już polegać tylko na podręcznikach czy encyklopediach, więc jak najszybciej zacznijcie zadawać pytania swoim telefonom, a nie nauczycielom.

👉 Dzięki mobilnym aplikacjom edukacyjnym i platformom e-learningowym możemy uczyć się za pomocą smartfonów, tabletów lub laptopów. Nie jesteśmy już więc ograniczeni do tradycyjnej sali lekcyjnej czy godzin zajęć, więc powinniśmy skoncentrować się na obszarze nauki własnej, ewentualnie w formule blended learningu.

👉 Dzięki platformom edukacyjnym, grupom dyskusyjnym czy narzędziom do współtworzenia dokumentów, możemy łatwo nawiązywać kontakt i dzielić się wiedzą z innymi uczącymi się. Możemy więc nie tylko brać udział w międzynarodowych projektach, ale też rozwijać umiejętności społeczne.

Łukasz Sennik

Łukasz Sennik

Head of Studies, eTutor

Dzięki technologii nie jesteśmy już ograniczeni do tradycyjnej sali lekcyjnej czy godzin zajęć.

Partnerem/ekspertem naszego serwisu jest eTutor!

Cyfrowe kursy językowe to nowoczesny benefit dla każdego pracownika. Platforma eTutor pozwala uczyć się języka wygodniej, przyjemniej i szybciej. Sztuczna inteligencja, multimedia i personalizacja powodują, że nauka jest bardzo skuteczna. Odbywa się ona we własnym tempie, w dogodnym czasie i bez stresu. eTutor uczy na wszystkich poziomach zaawansowania i zawiera specjalistyczne słownictwo ze wszystkich branż. Polecamy!

LinkedIn
Facebook
Twitter