Materiał z kategorii: ZARZĄDZANIE HR

Dlaczego uczenie się przez całe życie jest tak ważne

Malcolm X, amerykański aktywista społeczny, przekonywał, że „uczenie się jest najważniejszym narzędziem, jakie możesz użyć do zmiany świata”.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ MIĘDZY INNYMI:

👉 Dlaczego zajmujemy się ideą lifelong learning.

👉 Jakie dwie postawy przyjmują ludzie w kontekście zmieniającego się świata.

👉 Jak uczenie się przez całe życie wpływa na nas prywatnie i zawodowo.

Z nieukrywaną przyjemnością otwieramy nowy rozdział w historii naszego serwisu! Rozpoczynamy nasz pierwszy kwartał tematyczny – i to mocnym akcentem, będziemy bowiem praktycznie pisać i ciekawie rozmawiać o lifelong learningu, czyli uczeniu się przez całe życie. Dlaczego? I co planujemy?

Uczenie się przez całe życie

Kwartał mądrego rozwoju

Przed nami trzy miesiące aktywności skupionych wokół tematu przewodniego. Będą to przede wszystkim artykuły i nagrania, a także specjalny numer naszego magazynu elektronicznego „StronaKadry+”. Będziemy…

👉 przybliżać najlepsze praktyki uczenia się (zwłaszcza kiedy brakuje czasu na wszystko!),
👉 sprawdzać, jak zmienia się nasze życie, kiedy się uczymy,
👉 pokazywać „kejsy” organizacji, które mądrze podchodzą do tematu.

Spotkamy się także podczas wyjątkowego webinarium+, czyli mikro-konferencji, która odbędzie się już 25 kwietnia (online). Temat spotkania brzmi: „Mają, ale nie korzystają. Jak zwiększyć partycypację w firmowych programach rozwojowych?”. Z zaproszonymi ekspertkami i praktykami – oraz z osobami uczestniczącymi w wydarzeniu – porozmawiamy o tym, jak zwiększać zaangażowanie w projekty rozwojowe. Zapraszamy!

Wiesz, że tworzymy najciekawszy w Polsce newsletter dla HR? Sprawdź koniecznie! Już dziś dołącz do wyjątkowego grona Kadrowiczów!

Uczenie się przez całe życie to mapa

Dlaczego zdecydowaliśmy się na taki temat? Leonardo da Vinci, wyjątkowy renesansowy artysta i naukowiec, mówił, że „uczenie się jest źródłem wiecznej młodości”, a Stephen Hawking, słynny fizyk teoretyk uważał, że „uczenie się przez całe życie jest kluczem do rozwijania swojego umysłu i zdobywania nowych perspektyw na świat”.

Świat – a z nim nasze życie prywatne, zawodowe, nasze relacje, finanse, zdrowie – zmienia się tak dynamicznie, że widzimy tylko dwie możliwe do obrania strategie:

1. Życie przeszłością – usilne trzymanie się tego, co znam, poznałem; traktowanie wszystkiego, co nowe, jak zagrożenia; przekonanie, że zmiany podważają naturalny porządek świata i w zasadzie zmierzamy ku katastrofie.

2. Otwartość na nowe – nieustanne podejmowanie prób zrozumienia tego, jak zmienia się świat; gotowość na zmianę swoich poglądów i postaw; przekonanie, że żyjemy w trwałej zmianie i nasze rozumienie świata też się zmienia.

To rozróżnienie jest oczywiście wariacją na temat koncepcji fixed mindset (sztywne, zakotwiczone nastawienie) vs growth mindset (nastawienie na rozwój), którą spopularyzowała amerykańska psycholożka Carol Dweck. W jej myśl nasze postawy, przekonania, działają jak samospełniająca się przepowiednia – to, jak myślimy o rozwoju, jak podchodzimy do nauki, ma bezpośredni wpływ na nasze życie i osiągnięcia.

Prace Carol Dweck pokazują siłę naszych najbardziej podstawowych przekonań. „Pasja do rozciągania się [dzięki nowym doświadczeniom] i trzymania się ich, nawet (lub szczególnie), gdy nie idzie dobrze, jest cechą charakterystyczną nastawienia na rozwój. To jest sposób myślenia, który pozwala ludziom rozwijać się w najtrudniejszych okresach ich życia”, przekonuje Dweck.

Taka podróż wymaga wyjątkowego partnera!

W rozwojową podróż wyruszymy wspólnie z eTutorem, platformą ułatwiającą naukę języków, stanowiącą nowoczesny benefit dla każdego pracownika. W roli partnera/eksperta, specjaliści firmy dzielić się będą między innymi swoim wieloletnim doświadczeniem z wdrażania programów rozwojowych.

Pierwszy krok zależy tylko od nas!

Uczenie się przez całe życie, szczególnie języków obcych, jest ważne z wielu powodów, a to tylko kilka z nich:

1. Personal development. Uczenie się przez całe życie może pomóc nam rozwijać się jako osoby. Pozwala nam zdobywać nowe umiejętności i wiedzę, a także rozwijać nasze zainteresowania i pasje.

2. Career upskilling. W dzisiejszych czasach, w których rynek pracy zmienia się bardzo szybko, ciągłe uczenie się może pomóc nam poprawić nasze szanse na awans lub znalezienie pracy. Nowe umiejętności, a także unikalna wiedza mogą uczynić nas bardziej atrakcyjnymi dla pracodawców.

3. Improve your life. Uczenie się przez całe życie może pomóc nam poprawić jakość życia. Pozwala nam na zdobycie wiedzy, która może pomóc nam lepiej zrozumieć świat i bardziej docenić to, co nas otacza.

4. Improvement of health. Badania pokazują, że ciągłe uczenie się może pomóc w utrzymaniu zdrowia mózgu i opóźnieniu procesów starzenia się.

5. Adapting to change. Uczenie się przez całe życie może pomóc nam lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami, emocjami i adaptować się do ciągle zmieniającego się świata VUCA czy nadchodzącego świata BANI.

Ciągłe uczenie się może pomóc nam rozwijać się jako osoby, poprawić naszą karierę, jakość życia i zdrowie, oraz lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami i zmianami w życiu. Pierwszy krok zależy tylko od nas, bo narzędzia do rozwoju mamy, dosłownie, na wyciągnięcie ręki.

Łukasz Sennik

Łukasz Sennik

Head of Studies, eTutor

Uczenie się przez całe życie pozwala nam na zdobycie wiedzy, która może pomóc nam lepiej zrozumieć świat i bardziej docenić to, co nas otacza.

Wyrusz z nami!

Głęboko wierzymy, że lifelong learning – a nade wszystko kultywowanie postawy otwartości – ma fundamentalne znaczenie dla jakości naszego życia prywatnego i zawodowego. Będziemy to w najbliższych tygodniach opisywać w szczegółach i konkretach.

Zapraszamy do zapisu na nasz newsletter dla praktyków HR – tam będziemy informować o nowych publikacjach w cyklu. Zapraszamy również do odwiedzania strony Lifelong learning w praktyce, na której znajdą się wszystkie odnośniki do przygotowanych przez nas materiałów.

Partnerem/ekspertem naszego serwisu jest eTutor!

Cyfrowe kursy językowe to nowoczesny benefit dla każdego pracownika. Platforma eTutor pozwala uczyć się języka wygodniej, przyjemniej i szybciej. Sztuczna inteligencja, multimedia i personalizacja powodują, że nauka jest bardzo skuteczna. Odbywa się ona we własnym tempie, w dogodnym czasie i bez stresu. eTutor uczy na wszystkich poziomach zaawansowania i zawiera specjalistyczne słownictwo ze wszystkich branż. Polecamy!

LinkedIn
Facebook
Twitter