Materiał z kategorii: ZARZĄDZANIE HR

Praca hybrydowa nowym marzeniem pracowników

Chcemy pracować zdalnie, ale raczej nie całkowicie, nie przez cały czas – praca hybrydowa staje się nowym marzeniem polskich pracowników.
Obrazek do tekstu praca hybrydowa

Polacy pokochali pracę zdalną – oczywiście nie wszyscy, ale zdecydowana większość. Każdego właściwie tygodnia otrzymujemy potwierdzenia tej tezy w postaci choćby wyników badań. Najnowsze, zrealizowane przez Pracuj.pl (o nazwie „Rok nowej normalności”), wskazuje na to, że mimo ogromu dostrzeganych zalet, chcemy jednak mieć ciastko i zjeść ciastko, czyli połączyć zalety dwóch światów: pracy w biurze i w domowym zaciszu. Już nie praca zdalna, ale praca hybrydowa jest naszym nowym marzeniem.

Znasz już nasz cotygodniowy newsletter dla ambitnych praktyków HR? Sprawdź koniecznie! Dołącz do wyjątkowego grona Kadrowiczów!

Praca zdalna zdecydowanie na plus

Analitycy Pracuj.pl postawili sobie cel sprawdzenia poglądów pracowników na pracę w 12 miesięcy po rozpoczęciu pandemii. W formie ankiety elektronicznej przepytano 1374 użytkowników portalu. Z analiz wynika, że niemal połowa (47,5 proc.) respondentów wykonuje swoje obowiązki zdalnie – w pełni (25 proc.) lub częściowo zdalnie, hybrydowo (22,5 proc.).

Stosunek badanych do pracy zdalnej jest przytłaczająco pozytywny – choć jeden aspekt jest nieco zaskakujący. Z jednej strony blisko 9 na 10 osób pracujących zdalnie chce utrzymać taki system pracy nawet po zakończeniu pandemii. Dodatkowo, 74 proc. osób jest przekonanych, że w najbliższej przyszłości coraz częściej będziemy pracować zdalnie. Jednocześnie jednak najchętniej w formie hybrydowej: częściowo z domu, częściowo z biura czy zakładu pracy. Co ciekawe i nieco zaskakujące bowiem, 60 proc. respondentów wyraża opinię, że praca zdalna w obecnym natężeniu staje się nużąca. Badani wskazują między innymi na trudność w budowaniu relacji ze współpracownikami, poczucie osamotnienia. Dlatego eksperci przewidują, że praca hybrydowa będzie wyborem wielu firm.

60 proc. pracowników, że praca zdalna jest nużąca. Ale po pandemii chcemy pracować hybrydowo #StronaKadry

Wszystko wskazuje na to, że przyszłość należy do modeli hybrydowych. W ich ramach których będziemy pracować w różnych miejscach, nie decydując się na tylko jeden styl – przekonuje Agata Grzejda, ekspertka ds. komunikacji wewnętrznej Pracuj.pl.

Chcemy więc zapewnić sobie dostęp do zalet obu form: między innymi komfortu pracy z domu oraz możliwości współpracy i budowania relacji w biurze czy zakładzie pracy. Wielu menedżerów z nadzieją patrzy więc na potencjał, jaki ma praca hybrydowa.

CZAS NA ODWAŻNY HR!

Już w dniach 25-27 października br. odbędzie się Kongres Kadry. 34. już edycja święta HR-u przebiegnie pod hasłem SIŁA. ODWAGA. UCZCIWOŚĆ. Porozmawiamy o kluczowych dla Kadrowiczek i Kadrowiczów obszarach: silnych zespołach, menedżerskiej odwadze i uczciwości w działaniu. Sprawdź szczegóły. Nie może Cię tam zabraknąć!

Praca hybrydowa to wyzwanie

Warto przy tej okazji dodać, że badania od dawna wskakują, że praca zdalna sprawia, że pracownicy są szczęśliwsi. Z analiz przeprowadzonych przez Owl Labs i Global Workplace Analytics wiemy też, że są bardziej lojalni. Podpisują się pod stwierdzeniem, że nie zmienią pracodawcy przez następne 5 lat o 13 proc. częściej niż pracownicy stacjonarni.

Przed organizacjami stoi więc ogromne wyzwanie poradzenia sobie z połączeniem dwóch światów: zdalnego i stacjonarnego. Rodzi to między innymi wyzwania. Zarówno regulacyjne (kto może pracować zdalnie, w jakim wymiarze), zarządcze (choćby badanie efektywności), szkoleniowe (jakich kompetencji potrzebujemy) jak i kulturowe (jak zapobiec powstawaniu silosów). Na wiele z tego typu pytań będziemy szukać odpowiedzi na Stronie Kadry już w najbliższym czasie.

Można na zakończenie powiedzieć, że przyszłość tego, jak pracujemy wydarza się dziś. W ostatnich miesiącach musieliśmy (i nadal musimy) odrabiać wiele, często trudnych, lekcji. Jednak tu – podobniej jak w zdrowiu – warto zmienić optykę na długi dystans. Potrzebne są mądre rozmowy o potrzebach i o tym, co działa, a co nie. Tylko tam można budować organizację, która jest nie tylko skuteczna, ale jest także przyjaznym miejscem do pracy.

Czy pamiętasz z artykułu...

Jaki procent badanych jest przekonanych, że w przyszłości będziemy coraz częściej pracować zdalnie?

74 proc. badanych podziela taką opinię!

Zostań partnerem naszego serwisu!

To jedno z miejsc, w którym nasi Czytelnicy zobaczą Twoje logo i przeczytają informacje o Twojej firmie. Jeśli więc chcesz dotrzeć do praktyków HR ze swoim przekazem, daj nam znać. Wystarczy, że napiszesz na wspolpraca@meetandgrow.pl

Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter