Materiał z kategorii: MĄDRY ROZWÓJ

Jak spać lepiej: 5 błędów, które torpedują Twój sen

Chcesz mieć więcej energii do działania i lepsze zdrowie – zacznij mądrze spać! Jak spać lepiej – w praktyce?
Grafika do tekstu Jak spać lepiej

Komfortowy sen po dniu ciężkiej pracy to podstawa właściwej regeneracji, umożliwiającej kontynuowanie obowiązków zawodowych następnego dnia. To podbudowa naszej kreatywności i efektywności w pracy. Wielu z nas popełnia jednak błędy, które uniemożliwiają wysypianie się. Szczególnie w przypadku zawodów charakteryzujących się dużym obciążeniem, częstym podróżowaniem, a przy tym nierzadko niedoborami snu, właściwa organizacja snu jest kluczowa. Mamy kilka dobrych rad, jak rozwiązać ten problem, jak spać lepiej.

Wiesz, że tworzymy najciekawszy w Polsce newsletter dla HR? 

Sprawdź koniecznie! Dołącz do wyjątkowego grona Kadrowiczów!

1. Unikaj niebieskiego światła przed snem

Laptop, tablet czy telefon towarzyszą nam nieustannie. W podróżach służbowych oraz w domu korzystamy z nich niemal bez przerwy, niestety również przed snem. Wszelkie urządzenia tego typu emitują niebieskie światło, które działa pobudzająco na nerwy wzrokowe, wywołując ich intensywną pracę. Efektem tego jest nie tylko ból i przemęczenie oczu, ale także pobudzenie mózgu, a w konsekwencji problemy z zaśnięciem lub inne zaburzenia snu. Chcąc zadbać o zdrowy i regenerujący organizm sen, zrezygnuj z używania urządzeń z ekranem co najmniej na godzinę przed planowanym zaśnięciem.

2. Za ciepło lub za zimno – zadbaj o odpowiednią temperaturę podczas snu

Właściwa temperatura otoczenia to jeden z kluczowych elementów wpływających na jakość snu. Jaka to właściwa temperatura? Ostatecznie zależy to od indywidualnych preferencji, jednak określa się ją zwykle w zakresie 16-19 stopni Celsjusza. W celu uzyskania optymalnej temperatury przewietrz sypialnię przed snem, a w okresie grzewczym ustaw grzejniki na odpowiednim poziomie.

Pamiętaj jednak, że dla snu ma znaczenie nie tylko temperatura otoczenia, ale również ciała. Jak o nią zadbać i jak spać lepiej? Pomocny będzie materac w pokrowcu z termoregulacyjnej tkaniny Outlast. Dzięki wypełniającym tkaninę licznym kulom ze specjalistycznego wosku, nadmiar ciepła jest odprowadzany przez pokrowiec i w nim gromadzony. Natomiast nad ranem temperatura ciała zwykle zbytnio spada. Wtedy ciepło nagromadzone w pokrowcu jest wykorzystywane do ogrzania śpiącego. W pokrowce Outlast wyposażone są niektóre materace dostępne w ofercie marki Magniflex. Natomiast komfortowym rozwiązaniem dla osób cierpiących na uderzenia gorąca czy nadpotliwość są materace z pianką na bazie żelu, idealnie chłodzące.

Zielone jest dobre i się opłaca!

Nawet w trudnych gospodarczo czasach, firmy powinny działać ekologicznie i odpowiedzialnie. Z kilku powodów.

Po pierwsze, ochrona środowiska jest ważna, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń. Dalej: to się po prostu opłaca. Firmy, które działają ekologicznie, mają większą szansę na pozyskanie klientów. Po trzecie: przyciągają najlepsze talenty.

W nadchodzącej edycji konferencji „Zdrowie i benefity” poszukamy odpowiedzi na pytanie o to, jak zielony HR może wdrażać idee ekologiczne w swojej firmie.

3. Wybór niewłaściwego materaca – częsty błąd

Materac decyduje o ułożeniu ciała podczas snu, o spięciu lub rozluźnieniu mięśni i generalnie o wygodzie spania. Zatem wybór właściwego materaca jest sprawą pierwszorzędnej wagi. Jaki materac będzie odpowiedni, aby podczas snu wypocząć i zregenerować organizm, a rano nie obudzić się z bólem pleców?

Z pewnością najlepszy wybór to materac z pianki termoelastycznej. Zapewniając prawidłowe podparcie, powierzchnia materaca dostosowuje się do ciężaru i temperatury ciała, tym samym dopasowując się idealnie do sylwetki. Wypełniając naturalne krzywizny, a także nie powodując nacisku zwrotnego, materac termoelastyczny daje pewność zdrowego i komfortowego snu. Korzyści takich nie dają natomiast, popularne w wielu miejscach noclegowych, tańsze materace sprężynowe. Nie dostosowują się one do kształtu ciała ani wagi użytkownika. Co gorsza, powodują nacisk zwrotny, wywołując bóle mięśniowe i szkieletowe.

Niskiej jakości poduszka, która nie podpiera szyi i głowy to najprostsza droga do słabej jakości snu oraz do bólów karku i szyi

4. Niewłaściwie dobrana poduszka drogą do bólu karku i szyi

Któż z nas nie miał kiedykolwiek bólu głowy po przebudzeniu? Użytkowanie niskiej jakości poduszek, które nie podpierają szyi i głowy i nie gwarantują rozluźnienia mięśni, to najprostsza droga nie tylko do słabej jakości snu, ale również do bólów karku i szyi. Wiedzą o tym doskonale osoby, które wiele podróżują i regularnie korzystają z poduszek hotelowych. Warto przemyśleć nabycie turystycznej poduszki termoelastycznej. Pianka termoelastyczna dostosowuje się nie tylko do kształtu, ale i do twardości szyi, zapewniając jej pełne odciążenie. Tym samym mięśnie są rozluźnione. Poduszka z pianki termoelastycznej to obowiązkowy element również w domu, aby budzić się z energią.

5. Jak spać lepiej? Rozluźnij się przed snem

Całodzienny stres, wiele godzin spędzonych na krześle czy fotelu – to czynniki, przez które ciało jest spięte. Mało kto pamięta, aby przed snem wykonać ćwiczenia rozluźniające i rozciągające. Wystarczy kilkanaście minut mało wyczerpujących ćwiczeń, aby zapewnić sobie lepszy sen.

Jak więc spać lepiej? Przestrzeganie kilku prostych zasad wystarczy, aby zapewnić sobie dobry sen w domu, jak również podczas delegacji. Najistotniejszą kwestią wydają się odpowiedni materac i poduszka, które odpowiadają za rozluźnienie mięśni, podparcie dla układu szkieletowego i maksymalny komfort w czasie snu.

Teraz już wiesz, jak spać lepiej!

Czy pamiętasz z artykułu...

Jaka temperatura otoczenia zapewnia dobre warunki do spania?

Zależy to od indywidualnych preferencji, jednak określa się ją zwykle w zakresie 16-19 stopni Celsjusza.

Partnerem materiału jest Magniflex

Magniflex od prawie 60 lat łączy komfort, zdrowie i włoskie wzornictwo. Obecny na niemal 100 rynkach, Magniflex pozostaje firmą rodzinną. Spółka prowadzi we własnych laboratoriach samodzielne badania w dziedzinie regeneracyjnej roli snu, a projektowanie materacy opiera na rzetelnych wnioskach medycznych.

LinkedIn
Facebook
Twitter
Przemysław Mrozik

Przemysław Mrozik

Dyrektor zarządzający w Magniflex Polska.