Mądra kariera w HR: 10 praktyków zdradza, na co zwrócić uwagę

Jak sprawić, aby praca w HR dawała ogromną satysfakcję? Ekspertki HR dzielą się swoim doświadczeniem!

Praca w HR ma swoją specyfikę. Często potrzeba wielu lat, aby nauczyć się, jak ją dobrze „obsługiwać”, jak mądrze poruszać się w gąszczu wyzwań. Warto więc poszukać małej drogi na skróty. W naszym przypadku będzie to mądrość „starszych”, bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów.

Poprosiłem dziesiątkę Kadrowiczek o podzielenie się dobrymi wskazówkami, opartymi o ich wieloletnie doświadczenie w HR. Każda z nich odpowiedziała na takie samo pytanie:

Jaką radę dałabym sobie z przeszłości, na początku własnej kariery w HR? Na co zwróciłabym swoją uwagę?

Poniżej znajdziecie praktyczne wskazania, dzięki którym kariera w HR może stać się przygodą życia. Zapraszam do lektury i dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Kariera w HR to budowanie relacji

Rada, którą dałabym sobie na początku kariery dotyczy budowania szerokiej sieci kontaktów. Uważam, że świat HR oraz świat biznesu opiera się na relacjach. Obserwując, co dzieje się dzisiaj, uważam, że im szerszą mamy sieć kontaktów, tym łatwiej i szybciej realizujemy swoje projekty oraz szerzej docieramy z naszym przekazem do innych. Osoby z HR powinny pielęgnować relacje z innymi osobami, aby być partnerami godnymi zaufania – zarówno od strony biznesowej, ale także jako wsparcie dla każdego pracownika.

DOROTA DYLEWSKA
Kierownik Działu Motywacji i Operacji, Ringier Axel Springer Polska

Jestem osobą zaangażowaną w każdą inicjatywę, lubię wyzwania i dlatego podjęłam pracę w obszarze miękkiego HR-u. Dzisiaj, zerkając wstecz, muszę przyznać, że były momenty, w których nie wszystko wychodziło tak, jakbym sobie tego życzyła. Wiele z nich bym zmieniła, albo zrobiła inaczej, lepiej. To pewnie doświadczenie, wiedza o tym, czego brakowało na samym początku. Co bym zmieniła wracając do początku swojej kariery? Jest coś, co może znacznie skrócić czas zdobywania interesującej wiedzy: pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj! Ciągłe zadawanie pytań jest najlepszą i najszybszą metodą nauki! Z każdym rokiem czerpię coraz więcej satysfakcji z pracy. Dbanie o jakość kapitału ludzkiego to spore wyzwanie, ale to moja pasja. Pomagam i czerpię z tego radość każdego dnia.

MARZENA LEWKOWICZ
Specjalistka HR, SITECH

Grafika do tekstu Kariera w HR

Gdybym tylko mogła cofnąć czas i wrócić do czasu moich początków w HR miałabym w większości takie samo podejście jak w roku 2015, kiedy dołączyłam do zespołu HR w ING Tech Poland. Wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne i komunikacyjne od zawsze są wskazywane jako cechy osób pracujących w HR. Tym samym pielęgnowanie otwartej komunikacji z zespołem i budowanie zaufania, towarzyszące mi w karierze od zawsze, były bardzo pomocne w pierwszych dniach. To, na co zwróciłabym uwagę dużo szybciej to relacje HR z partnerami biznesowymi. Jako HR musimy umieć zadawać dobre pytania oraz rozumieć potrzeby swoich klientów, biznesu i rynku. Powinniśmy wychodzić poza funkcję stricte administracyjną i być prawdziwym partnerem biznesu. Taki, który zapewnia wsparcie i pomaga w przeprowadzaniu zmian strategicznych. Wspólnie z biznesem budujemy również kulturę organizacyjną firmy opartą o współpracę i zaufanie. Z perspektywy czasu doceniam transformację obszaru HR przeprowadzoną w ING Tech Poland i z dumą mogę powiedzieć, że jesteśmy, jako zespół HR, strategicznym partnerem dla biznesu.

ANNA MIREK
Head of HR&Communications, ING Tech Poland

Zielone jest dobre i się opłaca!

Nawet w trudnych gospodarczo czasach, firmy powinny działać ekologicznie i odpowiedzialnie. Z kilku powodów.

Po pierwsze, ochrona środowiska jest ważna, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń. Dalej: to się po prostu opłaca. Firmy, które działają ekologicznie, mają większą szansę na pozyskanie klientów. Po trzecie: przyciągają najlepsze talenty.

W nadchodzącej edycji konferencji „Zdrowie i benefity” poszukamy odpowiedzi na pytanie o to, jak zielony HR może wdrażać idee ekologiczne w swojej firmie.

Praca w HR to zbieranie doświadczeń

Sugerowałabym sobie, aby większą wagę przywiązywać do rozwoju poprzez doświadczenie niż pozyskiwanie wiedzy merytorycznej. Kolejne wyzwania, ciekawe projekty HR-owe i współpraca z doświadczonymi praktykami to według mnie najlepsze sposoby na rozwój w obszarze HR. Generalnie pracując w HR, rozwój następuje niejako samoistnie, ponieważ cały czas pracujemy z ludźmi, doświadczamy przez to ich wyzwań. Nie ma moim zdaniem lepszego miejsca w organizacji, które daje tak szeroką perspektywę.

IWONA WOJTASIK
Z-ca Dyrektora Działu HR, Grupa Maspex

Grafika do tekstu Kariera w HR

Zdecydowanie od początku spróbowałabym zdobyć choć chwilowe doświadczenie „po stronie biznesu” lub bardziej proaktywnie uczestniczyła w ich codziennych działaniach. Warto lepiej poznać potrzeby pracowników, „pobyć w ich skórze”. Na pewno byłabym bardziej pewna siebie – swoich umiejętności, zadawała więcej pytań i miała więcej odwagi, aby „speak up”. A przede wszystkim: nie tłumiłabym tego, kim jestem i jaki mam styl, ale zawsze była w pełni sobą (często miałam wyrzuty sumienia, że może jednak powinnam być bardziej formalna czy „twarda”). Dodatkowo częściej prosiłabym o wsparcie (swojego lidera, współpracowników) a nie starała się zawsze udowadniać, że mogę wszystko sama. Oraz (czego się wciąż uczę) pracowałabym nie więcej a mądrzej. Tak, aby lepiej zadbać o swój wellbeing, co byłoby z korzyścią dla mnie, mojego zespołu, organizacji i jej ludzi.

BARBARA PŁACZEK
HR Head, CEE, American Express

10 ekspertek daje wskazówki dotyczące pracy w HR. Sprawdź, na co zwrócić uwagę planując mądrą karierę w HR!

Stawiaj sobie mądre cele

Większość ludzi na początku swojej kariery zawodowej chce coś udowadniać i to nie tylko komuś, ale głównie sobie. Trudno jest się rozwijać, jeśli ktoś nie jest nastawiony na określone rezultaty. 

Stawianie sobie celów, a następnie krok po kroku ich realizacja to największy motywator do dalszego działania, ale to także niejednokrotnie ciężka praca, dlatego tak ważna jest w osiąganiu celów wytrwałość, ale równocześnie asertywność.

Rada dla mnie z przeszłości? Bądź asertywna, pytaj samą siebie, czy aby na pewno dam radę i czy jest sens próbować zadowolić wszystkich dookoła kosztem siebie. Trzeba umieć czasem powiedzieć „nie” dla własnego dobra i nie starać się uszczęśliwiać wszystkich na siłę. Czasem warto się zdystansować.

Początki kariery zazwyczaj są trudne, ale dzięki temu, że nie wszystko przychodzi łatwo, można się bardzo wiele nauczyć – oznacza to, aby nigdy się nie poddawać i nie zniechęcać porażkami, ponieważ każda porażka może być wartościową lekcją na przyszłość.

AGNIESZKA SIEMBIDA
Kierownik Zespołu Kadr i Płac, Superior Industries Production Poland Sp. z o.o.

Moja rada dla samej siebie? Zdobywaj praktyczne doświadczenia, szukaj i testuj różne HR-owe obszary – to najlepsze, co możesz zrobić dla siebie na początku zawodowej ścieżki. Dzięki temu, odnajdując ten obszar, który cię naprawdę interesuje, możesz go pogłębiać i rozwijać się w nim – nie bez przypadku, a świadomie i konsekwentnie.

MAGDALENA ZIOMKO
Kierownik Działu Rekrutacji i Budowania Wizerunku Pracodawcy, Budimex

Grafika do tekstu Kariera w HR

Otaczaj się ciekawymi, mądrymi ludźmi, słuchaj ich rad i wskazówek. Miej swój cel i dąż do niego konsekwentnie nie zrażając się niepowodzeniami na tej drodze, porażki też czegoś uczą. Dbaj o klientów, wyprzedzaj ich potrzeby, buduj i utrzymuj dobre relacje. Nie zrażaj się długością i złożonością tego procesu. Dbaj o swój wizerunek, buduj swoją markę osobistą nawet jeśli zaczynasz pracę w korpo a nie na swój własny rachunek. Patrz na firmę jako całość, nie jako jeden element.

JOANNA DANIEL
Senior HRBP/Konsultant HR

Bądź dobra/dobry dla siebie

Zadbaj o siebie. Ten zawód to praca dla ludzi i przez ludzi. A zatem poświęcenie, uważność, odpowiedzialność, lojalność i solidarność to codzienna baza. To oznacza emocje i pracę, która musi opierać się na pasji. Naprawdę to tylko i wyłącznie ludzie tworzą firmę – wszystko jest pochodną ich pracy i pomysłów. Zatem zadbaj o docenianie i szacunek dla Twojej pracy oraz tego, co z zespołem robić będziesz dla organizacji.

BARBARA BOJARCZUK
Dyrektor Personalny i Administracji, Decora S.A.

Grafika do tekstu Kariera w HR

Zdecydowanie, mówię do siebie: „bądź odważna”, nie bój się krytyki, nie miej kompleksów z racji Twojego backgroundu/angielskiego akcentu. Kiedy siedzisz przy stole, nie bój się odezwać. Bądź sobą i szanuj odmienność innych.

MAGDALENA CHRUŚCIEL
Technical Recruiter, Yelp

Partnerem/ekspertem naszego serwisu jest eTutor!

Cyfrowe kursy językowe to nowoczesny benefit dla każdego pracownika. Platforma eTutor pozwala uczyć się języka wygodniej, przyjemniej i szybciej. Sztuczna inteligencja, multimedia i personalizacja powodują, że nauka jest bardzo skuteczna. Odbywa się ona we własnym tempie, w dogodnym czasie i bez stresu. eTutor uczy na wszystkich poziomach zaawansowania i zawiera specjalistyczne słownictwo ze wszystkich branż. Polecamy!

LinkedIn
Facebook
Twitter