Zapraszam do obejrzenia mojej rozmowy z Ewą Stelmasiak, założycielką The Wellness Institute. Bardzo praktycznie rozmawiamy o tym, jaką rolę pełnią dziś liderzy w kontekście zdrowia w organizacjach. Pokazujemy, czym jest well-leadership w praktyce.
Ekspertka zauważa, że istnieje ogromny rozdźwięk między wizją tego, jaki powinien być dziś lider a tym, jak wygląda menedżerska codzienność. Z jednej strony bowiem od liderów oczekuje się wyrozumiałości, empatii i bycia bardzo blisko swoich zespołów. Z drugiej jednak nieustannie rosną wymagania, zwłaszcza biznesowe. Mają coraz bardziej napięte terminy, zwiększa się presja na wyniki. To wszystko sprawia, że wielu liderów odczuwa samotność i lęk przed zmianą.
Dlatego zdaniem Ewy Stelmasiak organizacje w pierwszej kolejności powinny zadbać o samych liderów, zapewnić im wsparcie. Ważne jest na przykład stworzenie przestrzeni, w której będą mogli porozmawiać z innymi liderami. Gdzie możliwa będzie wymiana doświadczenia i wiedzy. Tak właśnie rodzi się well-leadership.
Wiesz, że tworzymy najciekawszy w Polsce newsletter dla HR?
Sprawdź koniecznie! Dołącz do wyjątkowego grona Kadrowiczów!
Kim jest dziś lider dobrostanu? To ktoś, kto dba przede wszystkim o siebie. Wie, że jej/jego zasoby nie są niewyczerpane. Rozumie, że biegnie maraton, a nie sprint. To także osoba, która daje dobry przykład i wspiera inicjatywy dobrostanowe. To jednak, jak zauważa ekspertka, wymaga zmiany myślenia.
Zmiana nie dzieje się od tego, że powiemy komuś co ma robić. Dlatego tak ważna są wyrozumiałość dla samego siebie i życzliwość. One wynikają ze zrozumienia, że jesteśmy w tej trudnej sytuacji razem – przekonuje Ewa Stelmasiak. Lider dobrostanu wie także, że swoją rolą może się dzielić z zespołem. Moja rozmówczyni podaje kilka konkretnych przykładów wdrożenia takiej praktyki.
Ważne jest to, aby rozmawiać między innymi o normach zachowań w naszym zespole. To na przykład dotyczy wysyłania maili po godzinach pracy, czy pracy w weekendy. Czy nagradzamy takie osoby, czy oczekujemy, że ktoś będzie stale dostępny – dodaje.
Zachęcam do obejrzenia całości nagrania. To solidna dawka konkretnej wiedzy, wynikającej z długoletniego doświadczenia Ewy Stelmasiak we wdrażaniu programów prozdrowotnych w firmach i pracy z liderami dobrostanu.
Zapraszamy także do obserwowania polubienia naszego profilu społecznościowego „Zdrowie pracownika” na LinkedIn i Facebooku.
Rozmawiamy z Ewą Stelmasiak, ekspertką ds. przywództwa wspierającego dobrostan oraz kultury zdrowia i dobrostanu, założycielką The Wellness Institute.
Lider dobrostanu dba przede wszystkim o siebie. Well-leadership bez tajemnic! #StronaKadry
Nawet w trudnych gospodarczo czasach, firmy powinny pamietać o docenianiu pracowników. Z kilku powodów.
Jakich?
Dowiesz się już 19 września 2023 w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik.
Zarejestruj się bezpłatnie! Przyjdź, zdobądź wiedzę, poznaj najnowsze trendy i rozwiązania na rynku benefitów pracowniczych i przede wszystkim – dowiedz sie jak dobrze i skutecznie doceniać swoich pracowników! Zapraszamy!
Cyfrowe kursy językowe to nowoczesny benefit dla każdego pracownika. Platforma eTutor pozwala uczyć się języka wygodniej, przyjemniej i szybciej. Sztuczna inteligencja, multimedia i personalizacja powodują, że nauka jest bardzo skuteczna. Odbywa się ona we własnym tempie, w dogodnym czasie i bez stresu. eTutor uczy na wszystkich poziomach zaawansowania i zawiera specjalistyczne słownictwo ze wszystkich branż. Polecamy!
Wydawcą serwisu jest spółka Dreamcast.
Łączymy ludzi biznesu – takich jak Ty! Poznaj nas »