Materiał z kategorii: MĄDRE BENEFITY

HR obiera kurs na financial wellness

Dlaczego komfort finansowy (financial wellness) jest coraz ważniejszy dla pracowników?
Grafika do tekstu financial wellness

Epidemia koronawirusa wpłynęła na wiele aspektów życia pracowników, w tym także na bezpieczeństwo finansowe. Staje się dziś ono bardziej istotne niż kiedykolwiek wcześniej.

Badanie zrealizowane przez GFK na zlecenie portalu Cash pokazuje zmiany w podejściu pracowników do kwestii zarządzania finansami osobistymi. Wynika z niego, że zachowanie równowagi między zarobkami a wydatkami znajduje się dziś w ścisłej trójce najsilniejszych stresorów dla pracowników. Niepokój o finanse przekłada się bezpośrednio na zaangażowanie pracowników i efektywność ich działań. Pracodawcy już to dostrzegają, ale czy mają konkretne rozwiązania wspierające ich w tym zakresie?

Wiesz, że tworzymy najciekawszy w Polsce newsletter dla HR? 

Sprawdź koniecznie! Dołącz do wyjątkowego grona Kadrowiczów!

Ograniczone wsparcie

Z badania portalu Cash wynika, że wsparcie pracowników w sferze komfortu finansowego (financial wellness) jest dziś w firmach ograniczone. W związku z tym świadomość, że pracodawca mógłby w jakikolwiek sposób pośredniczyć w rozwiązywaniu tych problemów jest znikoma. Pracownicy przyznają przy tym, że potrzebują wsparcia w tym obszarze. Blisko 40% z nich nie oszczędza i nie ma żadnych rezerw finansowych. Niestety rzadko znajdują to wsparcie w firmie, gdyż dostępne do tej pory benefity raczej nie uwzględniały kwestii związanych z financial wellness.

Warto podkreślić, że benefity wpływające na zachowanie komfortu finansowego są przez pracowników wymieniane w grupie najbardziej oczekiwanych od pracodawców rozwiązań. Znalazła się tu między innymi niskooprocentowana pożyczka. Badani zapytani o to, jak oceniają pośrednictwo pracodawcy w uzyskaniu takiej pożyczki, wyrażali się o tej możliwości w superlatywach. Pozytywnie dostrzegają rolę pracodawcy jako partnera oferującego dostęp do szybkiej, atrakcyjnej kosztowo i nieskomplikowanej pożyczki. Co więcej, większość rozważyłaby skorzystanie z takiej oferty.

Zielone jest dobre i się opłaca!

Nawet w trudnych gospodarczo czasach, firmy powinny działać ekologicznie i odpowiedzialnie. Z kilku powodów.

Po pierwsze, ochrona środowiska jest ważna, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń. Dalej: to się po prostu opłaca. Firmy, które działają ekologicznie, mają większą szansę na pozyskanie klientów. Po trzecie: przyciągają najlepsze talenty.

W nadchodzącej edycji konferencji „Zdrowie i benefity” poszukamy odpowiedzi na pytanie o to, jak zielony HR może wdrażać idee ekologiczne w swojej firmie.

Financial wellness nowym priorytetem

Badani wskazali również, że oferowane przez firmę benefity rozmijają się z obecnymi oczekiwaniami pracowników – także w obszarze finansowym. Polacy ciągle nie mają w tym zakresie dużego doświadczenia, nieufnie podchodzą do dostępnych ofert i poszukują zaufanego partnera, który pomoże im w rozwiązywaniu ich problemów finansowych. Tym partnerem, jak wskazują respondenci badania, może być pracodawca, który dołączy takie rozwiązania do oferty benefitów.

Jednym z dostępnych już narzędzi z tego obszaru jest portal Cash. To pierwszy na polskim rynku serwis online, gdzie pracownicy firm, które wdrożą to rozwiązanie, mogą szybko i całkowicie zdalnie uzyskać atrakcyjną pożyczkę bankową.

Źródło danych: Badanie GFK na zlecenie PZU Cash, n = 800 (reprezentatywna próba pracowników zatrudnionych na umowę o pracę), grudzień 2020 roku.

logo PZU Cash

Partnerem materiału jest Portal Cash

Portal Cash to pierwsza na polskim rynku internetowa platforma benefitów z obszaru financial wellness. Dzięki współpracy z portalem pracodawcy mogą udostępnić swoim pracownikom atrakcyjne pożyczki gotówkowe. To benefit, który zapewnia pracownikom firmy wsparcie finansowe, kiedy tego potrzebują. Pracownicy korzystają z pożyczek całkowicie zdalnie. Więcej informacji: portalcash.pl.

LinkedIn
Facebook
Twitter