Epidemia koronawirusa wpłynęła na wiele aspektów życia pracowników, w tym także na bezpieczeństwo finansowe. Staje się dziś ono bardziej istotne niż kiedykolwiek wcześniej.
Badanie zrealizowane przez GFK na zlecenie portalu Cash pokazuje zmiany w podejściu pracowników do kwestii zarządzania finansami osobistymi. Wynika z niego, że zachowanie równowagi między zarobkami a wydatkami znajduje się dziś w ścisłej trójce najsilniejszych stresorów dla pracowników. Niepokój o finanse przekłada się bezpośrednio na zaangażowanie pracowników i efektywność ich działań. Pracodawcy już to dostrzegają, ale czy mają konkretne rozwiązania wspierające ich w tym zakresie?
Wiesz, że tworzymy najciekawszy w Polsce newsletter dla HR? Sprawdź koniecznie! Dołącz do wyjątkowego grona Kadrowiczów!
Z badania portalu Cash wynika, że wsparcie pracowników w sferze komfortu finansowego (financial wellness) jest dziś w firmach ograniczone. W związku z tym świadomość, że pracodawca mógłby w jakikolwiek sposób pośredniczyć w rozwiązywaniu tych problemów jest znikoma. Pracownicy przyznają przy tym, że potrzebują wsparcia w tym obszarze. Blisko 40% z nich nie oszczędza i nie ma żadnych rezerw finansowych. Niestety rzadko znajdują to wsparcie w firmie, gdyż dostępne do tej pory benefity raczej nie uwzględniały kwestii związanych z financial wellness.
Warto podkreślić, że benefity wpływające na zachowanie komfortu finansowego są przez pracowników wymieniane w grupie najbardziej oczekiwanych od pracodawców rozwiązań. Znalazła się tu między innymi niskooprocentowana pożyczka. Badani zapytani o to, jak oceniają pośrednictwo pracodawcy w uzyskaniu takiej pożyczki, wyrażali się o tej możliwości w superlatywach. Pozytywnie dostrzegają rolę pracodawcy jako partnera oferującego dostęp do szybkiej, atrakcyjnej kosztowo i nieskomplikowanej pożyczki. Co więcej, większość rozważyłaby skorzystanie z takiej oferty.
Polityka benefitowa to coś znacznie więcej niż strategia i wybór odpowiednich benefitów. Pod uwagę wziąć należy także proces wdrożenia. W tym procesie bardzo ważny jest sam wybór właściwego dostawcy.
O tym, jak z sukcesem przeprowadzić wdrożenie przy udziale dostawcy i jakich błędów unikać porozmawiamy już 20 września podczas konferencji MeetBenefit.
Dołącz do stacjonarnego wydarzenia. Udział jest bezpłatny!
Badani wskazali również, że oferowane przez firmę benefity rozmijają się z obecnymi oczekiwaniami pracowników – także w obszarze finansowym. Polacy ciągle nie mają w tym zakresie dużego doświadczenia, nieufnie podchodzą do dostępnych ofert i poszukują zaufanego partnera, który pomoże im w rozwiązywaniu ich problemów finansowych. Tym partnerem, jak wskazują respondenci badania, może być pracodawca, który dołączy takie rozwiązania do oferty benefitów.
Jednym z dostępnych już narzędzi z tego obszaru jest portal Cash. To pierwszy na polskim rynku serwis online, gdzie pracownicy firm, które wdrożą to rozwiązanie, mogą szybko i całkowicie zdalnie uzyskać atrakcyjną pożyczkę bankową.
Źródło danych: Badanie GFK na zlecenie PZU Cash, n = 800 (reprezentatywna próba pracowników zatrudnionych na umowę o pracę), grudzień 2020 roku.
Portal Cash to pierwsza na polskim rynku internetowa platforma benefitów z obszaru financial wellness. Dzięki współpracy z portalem pracodawcy mogą udostępnić swoim pracownikom atrakcyjne pożyczki gotówkowe. To benefit, który zapewnia pracownikom firmy wsparcie finansowe, kiedy tego potrzebują. Pracownicy korzystają z pożyczek całkowicie zdalnie. Więcej informacji: portalcash.pl.
© Dreamcast Sp. z o.o.