Materiał z kategorii: ZDROWIE PRACOWNIKA

Krzysztof Bąk: dobrostan pracownika a cele firmy – jak znaleźć złoty środek [Forum Zdrowie Pracownika]

Psycholog Krzysztof Bąk pokazuje, jak zbudować kompromis między jednostką a grupą, który będzie stwarzał najlepsze warunki do rozwoju – naszego i pracowników.

Podczas majowego Forum Zdrowie Pracownika rozmawialiśmy o dobrostanie w czasach kryzysu. Praktycy dzielili się swoimi doświadczeniami i wnioskami z wdrożeń. Doskonałego wprowadzenia dokonał zaś Krzysztof Bąk, psycholog i psychoterapeuta, który pracuje w Wellbee. W fascynujący sposób nazwał zjawiska, które dostrzegamy w naszej rzeczywistości. Zapraszamy do obejrzenia wystąpienia oraz lektury najważniejszych spostrzeżeń.

Wiesz, że tworzymy najciekawszy w Polsce newsletter dla HR? 

Sprawdź koniecznie! Dołącz do wyjątkowego grona Kadrowiczów!

Między grupą a jednostką

Ekspert rozpoczął wyjaśnieniem, że każdy z nas ma w sobie konflikt wewnętrzny pomiędzy tym, co chcemy robić, a tym, co pozwala nam robić grupa, w której funkcjonujemy. Dlatego też w każdym społeczeństwie powstaje punkt kompromisu – umowa społeczna – która determinuje między innymi nasze zachowania, ekspresję potrzeb. W naszych czasach, w odróżnieniu od czasów Freuda, następuje ważne przesunięcie w stronę indywidualizacji. Mówiąc prościej: mniej niż potrzeby grupy, ważniejsze są potrzeby jednostek.

Jak to wpływa na relację między pracodawcą a pracownikiem? Krzysztof Bąk podał trzy obszary zmiany.

👉 Zaufanie. Zmienił się wzór relacji między przełożonymi i podwładnymi. Pracownicy mają (i oczekują) większej swobody i wsparcia. Przełożony nie jest już groźnym autorytetem, ale partnerem.

👉 Elastyczność. Odejście od sztywnych ram pracy, głównie godzin. Jest ich mniej, pracownicy mają też więcej swobody w ich ustalaniu.

👉 Wirtualność. Nasilenie przez pandemię: przechodzenie na pracę zdalną. Nastawienie do pracy zdalnej zmienia się pozytywnie wraz z wiekiem.

KRZYSZTOF BĄK

Psycholog kliniczny, psychoterapeuta psychoanalityczny, analityk grupowy oraz superwizor psychoanalityczny i psychodynamiczny. Pracuje w Wellbee.

Wellbee to platforma wellbeingowa, która zapewnia wsparcie online szerokiego wachlarza ekspertów z zakresu psychodietetyki, seksuologii, coachingu, terapii uzależnień, interwencji kryzysowej, psychoterapii integratywnej i wielu innych.

Krzysztof Bąk

Krzysztof Bąk: mierzymy się z coraz głębszą niepewnością

Musimy znaleźć kompromis między jednostką i grupą, który będzie stwarzał najlepsze warunki do rozwoju – naszego i pracowników #StronaKadry #ZdrowiePracownika

Ekspert zauważył następnie, przywołując cytat z Zygmunta Baumana, że „wolność przychodzi zawsze łącznie z ryzykiem i niepewnością. Nie można mieć wolności bez niepewności”. W praktyce oznacza to, że jeśli relacje są oparte na sile, autorytecie i kontroli (czyli w archaicznym dziś stylu zarządzania) to ich psychologiczną konsekwencją jest nerwica, lęk („boję się być sobą”). Ale jeśli zdecydowanie dominuje indywidualność to pojawia się lęk tożsamościowy („kim właściwie jestem”), brakuje granic.

Krzysztof Bąk podzielił się również tym, kto szuka dziś u niego pomocy psychologicznej. Kiedyś, powiedział, do jego gabinetu trafiły wyłącznie osoby z nerwicą, osoby, które miały problemy z kontrolowaniem własnej przemocy lub z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Były to więc osoby z konfliktem wewnętrznym dotyczącym realizacji własnych pragnień.

Dziś coraz więcej osób doświadcza głębokiej niepewności. Mają depresję, smutek, przekonanie, że czegoś istotnego im brakuje. Wykazują również autoagresję, mają zaburzenia osobowości (borderline). Pojawia się również zespół Aspergera.

Docenianie się opłaca!

Nawet w trudnych gospodarczo czasach, firmy powinny pamietać o docenianiu pracowników. Z kilku powodów.

Jakich?
Dowiesz się już 19 września 2023 w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik.

Zarejestruj się bezpłatnie! Przyjdź, zdobądź wiedzę, poznaj najnowsze trendy i rozwiązania na rynku benefitów pracowniczych i przede wszystkim – dowiedz sie jak dobrze i skutecznie doceniać swoich pracowników! Zapraszamy!

Jak budować kompromis między stałością a elastycznością

Jako menedżerowie i pracodawcy musimy znaleźć kompromis, który będzie stwarzał najlepsze warunki do rozwoju – naszego i pracowników. Na czym może on polegać?

Pomiędzy stałością i elastycznością – warto zadbać o ustalenie takiego obszaru stałości, który da pracownikom poczucie wspólnoty i możliwość realizacji swoich potrzeb. Może to być na przykład jeden dzień w tygodniu, kiedy wszyscy są w biurze (rytuał spotkania, budowanie więzi). W tym czasie organizujemy wspólny czas. Ważna jest też powtarzalność takiego działania.

Znaczenie fizycznego miejsca pracy – bardzo ważne dla naszego zdrowia psychicznego jest doświadczenie kontaktu. To oznacza między innymi włączenie zmysłów (zapachu, dotyku) i obecność komunikacji pozawerbalnej.

Krzysztof Bąk Forum Zdrowie Pracownika

Krzysztof Bąk: jak budować zaangażowanie pracowników w nowym świecie

Krzysztof Bąk przywołał znany podział psychoanalityczny: id (przyjemność), ego (racjonalne korzyści), superego (wartości).

Do niedawna najważniejsze w budowaniu zaangażowania było nastawienie na ego. „Grało się” przede wszystkim pensją i benefitami, które dawało się przeliczyć na pieniądze (na przykład auto służbowe). Dziś natomiast coraz mocniej stawia się na id i superego. Oferta wartości pracodawcy musi odpowiedzieć na te obszary.

Id – to głównie rozwój, ciekawość i relacje. Pracownicy chcą robić rzeczy dla nich ciekawe, rozwijające; chcą też pracować z ciekawymi ludźmi, budować z nimi relacje.

Superego – społeczny sens pracy, różnorodność, ekologia. Pracownicy chcą pracować w organizacjach, które podzielają ich wartości i zajmują stanowisko w ważnych społecznie sprawach.

Firmy, które będą potrafiły stworzyć takie ramy działalności, będą miały przewagę w nieustannie toczącej się walce o talenty.

Czy pamiętasz z artykułu...

Krzysztof Bąk powołuje się w swoim wystąpieniu na Zygmunta Baumana. Z czym związana jest według niego wolność?

Bauman mówił, że nie można mieć wolności bez niepewności.

Partnerem/ekspertem naszego serwisu jest eTutor!

Cyfrowe kursy językowe to nowoczesny benefit dla każdego pracownika. Platforma eTutor pozwala uczyć się języka wygodniej, przyjemniej i szybciej. Sztuczna inteligencja, multimedia i personalizacja powodują, że nauka jest bardzo skuteczna. Odbywa się ona we własnym tempie, w dogodnym czasie i bez stresu. eTutor uczy na wszystkich poziomach zaawansowania i zawiera specjalistyczne słownictwo ze wszystkich branż. Polecamy!

LinkedIn
Facebook
Twitter