Jak wynika z raportu Deloitte, 21 proc. firm na świecie i 12 proc. firm w Polsce nie było przygotowanych na nadejście kryzysu związanego z COVID-19. Pandemia przeorganizowała pracę przedsiębiorstw. Wiele wskazuje na to, że zmiany z ostatnich miesięcy zostaną z nami na dłużej. Staną się częścią nowej, pocovidowej rzeczywistości.
Według badań przeprowadzonych przez Deloitte, 22 proc. menedżerów wierzy, że to właśnie pracownicy działów HR będą wyznaczać kierunek zmian w przedsiębiorstwach w perspektywie najbliższych 3-5 lat. Nowe warunki pracy, zachwianie samopoczucia pracowników związane z izolacją i obawą o zdrowie, zdalny bądź hybrydowy model spotkań… To wszystko pokazało, że HR-owcy są niezbędni, aby zapewnić organizacji ciągłość funkcjonowania i utrzymać efektywność pracowników.
Kiedy zagrożenie związane z COVID-19 minie, prawdopodobnie nie wrócimy do modelu pracy w pełni stacjonarnej. Według danych Future Business Institute 75 proc. pracowników uważa, że odpowiadałoby im łączenie pracy zdalnej i biurowej. Wyzwaniem dla działów HR staje się więc zadbanie o komunikację. Taką, która – prowadzona na odległość – wymaga specyficznych narzędzi, kompetencji cyfrowych i umiejętności społecznych odmiennych niż kontakt twarzą w twarz.
Wiesz, że tworzymy najciekawszy w Polsce newsletter dla HR?
Sprawdź koniecznie! Dołącz do wyjątkowego grona Kadrowiczów!
Aż 41 proc. polskich menedżerów wskazuje, że działy HR miały duży udział we wdrażaniu praktyk pozytywnie wpływających na samopoczucie pracowników. Wynik starcia pandemia a HR? Szukanie pomysłów na to, jak poprawić zdrowie i poczucie bezpieczeństwa w zespole, które na stałe weszło repertuaru obowiązków HR-owców. Dzięki działom HR firmy zainteresowały się warsztatami i platformami wellbeingowymi czy postanowiły zapewnić swoim pracownikom możliwość wykonania badań krwi i testów na COVID-19 w domu bądź siedzibie firmy.
Kadra kierownicza w pandemii przeszła test z zarządzania. O tym, czy go zdała, często decydowało wsparcie działów HR. Wprowadzenie nowego stylu przywództwa, nauka kontrolowania emocji w kryzysie czy techniki elastycznego delegowania obowiązków to elementy zarządzania, które kierownicy i menadżerowie wypracowują pod okiem HR-owców.
Pandemia a HR – praca w dziale personalnym w tak trudnym czasie brzmi jeszcze dumniej. Miejmy nadzieję, że nowe ścieżki wytyczone przez HR-owców będą przynosić korzyści zarówno pracownikom, jak i zatrudniającym ich organizacjom!
To nowoczesna platforma oferująca domowe i firmowe badania oraz inne usługi medyczne z dojazdem do Pacjenta. Zorganizuj akcję profilaktyczną dla swoich pracowników i pokaż, że o nich dbasz. Zdrowie to najlepszy benefit! Więcej na upacjenta.pl.
Jaki procent pracowników mówi, że odpowiadałoby im łączenie pracy zdalnej i w biurze?
Uważa tak 75 proc. pracowników. A to oznacza, że dbanie o dobrą komunikację i zdrowie będzie dla HR coraz ważniejsze!
Wydawcą serwisu jest spółka Dreamcast.
Łączymy ludzi biznesu – takich jak Ty! Poznaj nas »