Materiał z kategorii: ZARZĄDZANIE HR

Nowoczesne biuro: co HR powinien wiedzieć o zmieniającej się roli biura?

Pandemia zaburzyła socjalizacyjną, edukacyjną i rozwojową funkcję biura. To wyzwanie dla liderów rozumiejących zmiany, jakie zachodzą wokół nas szybciej niż kiedykolwiek wcześniej – przekonuje Anna Ciok z Origameo.
Grafika do tekstu Nowoczesne biuro

Czego o przestrzeni pracy nauczyliśmy się w pandemii?

Wiemy, że biur wciąż potrzebują zarówno firmy jak i pracownicy. Po długich miesiącach home office, często w nieodpowiednich warunkach, zaczęliśmy odczuwać brak wygody, spadek produktywności, zaburzenie work-life balance, a przede wszystkim – bolesne ograniczenie kontaktów międzyludzkich.

Zauważają to także liderzy organizacji – w raporcie HB Reavis „The Future of Work” aż 45% ankietowanych menedżerów oceniło produktywność swoich zespołów pracujących zdalnie jako zaledwie dostateczną lub niezadowalającą.

Z perspektywy planowania miejsc pracy, pandemia nie wprowadziła rewolucji, ale potwierdziła trendy zauważalne już wcześniej, w tym znaczenie elastyczności – możliwości łatwego skalowania wielkości biura i wprowadzania zmian w jego układzie przestrzennym, a także rosnącą rolę zdrowych biur, ukierunkowanych na wellbeing pracowników.

Wiesz, że tworzymy najciekawszy w Polsce newsletter dla HR? 

Sprawdź koniecznie! Dołącz do wyjątkowego grona Kadrowiczów!

Jak zmieniać się będzie przestrzeń biurowa? Jak wygląda nowoczesne biuro?

Pandemia przyspieszyła trendy, które odpowiadają stylowi pracy uwzględniającemu większą mobilność, rotacyjną pracę zdalną, ale też współpracę w grupach. Firmy są obecnie na etapie testowania różnych rozwiązań, jednak coraz więcej z nich stawia na biura, w których wydzielone są strefy przeznaczone do wykonywania konkretnych działań: miejsca do pracy grupowej i w ciszy, ruchome stanowiska dla pracowników mobilnych, więcej sal konferencyjnych, przestrzeni do mniej formalnych spotkań czy warsztatów w małych grupach.

Nowoczesne biuro: co się zmienia?

W jaki sposób mądrze wykorzystywać przestrzeń biurową w zespołach hybrydowych – co można zrobić, aby wszystkim pracowało się lepiej?

Model hybrydowy ma wiele odmian, a dostosowanie powierzchni biurowej zależy od wyboru jednej z nich. Może to być np. stały podział na zespoły pracujące tylko stacjonarnie i tylko zdalnie, albo wersja rotacyjna. Jeszcze inaczej powinna zostać zrealizowana przestrzeń firmy, która daje pracownikom wolną rękę w wyborze pomiędzy home office a pracą w biurze. Do tego dochodzi specyfika danej branży, kultury organizacyjnej, rodzaju wyposażenia, jakie firma musi zapewnić pracownikom. Najważniejsze jednak, aby nowoczesne biuro dawało pracownikom możliwość współpracy w bezpiecznych i zdrowych warunkach.

Jakie nowoczesne rozwiązania technologiczne pomagają organizacjom w tworzeniu dobrych przestrzeni?

To chociażby rozwiązania bezdotykowe – np. tradycyjne karty wejściowe zastąpione kodami QR na urządzenia mobilne, automatyczne drzwi wejściowe czy oświetlenie uruchamiane na czujniki ruchu i obecności. W naszych projektach dostępne są także rozwiązania, które umożliwiają zbieranie, analizowanie i wizualizowanie danych na temat sposobów korzystania z biura (np. zajętości poszczególnych stref i pomieszczeń oraz panujących w nich warunków), co ułatwia podejmowanie decyzji związanych z kształtowaniem środowiska pracy w nowej rzeczywistości.

W HB Reavis przykładamy też szczególną wagę do nowoczesnych systemów budynkowych, np. tych, które dbają o jakość powietrza wewnętrznego. Zapewniamy każdemu użytkownikowi naszych budynków świeże powietrze w ilości przekraczającej polskie normy.

Anna Ciok

Anna Ciok

Country Director Origameo, marki wchodzącej w skład Grupy HB Reavis.

Zielone jest dobre i się opłaca!

Nawet w trudnych gospodarczo czasach, firmy powinny działać ekologicznie i odpowiedzialnie. Z kilku powodów.

Po pierwsze, ochrona środowiska jest ważna, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń. Dalej: to się po prostu opłaca. Firmy, które działają ekologicznie, mają większą szansę na pozyskanie klientów. Po trzecie: przyciągają najlepsze talenty.

W nadchodzącej edycji konferencji „Zdrowie i benefity” poszukamy odpowiedzi na pytanie o to, jak zielony HR może wdrażać idee ekologiczne w swojej firmie.

Biuro jako benefit?

Czy według Pani atrakcyjna, komfortowa przestrzeń biurowa – ze świeżym powietrzem, zielenią, strefami relaksu itd. – może stać się wprost benefitem, który będzie promowany w kampaniach rekrutacyjnych

Pracownikom, również tym z młodszych pokoleń, zależy na bezpiecznym biurze oraz otoczeniu sprzyjającemu dobremu samopoczuciu i wspierającemu interakcje społeczne, za którymi szczególnie tęsknimy: ponad połowa ankietowanych w naszym badaniu „The Future of Work” stwierdziła, że najbardziej brakuje im biurowych żartów czy spontanicznych spotkań z kolegami, a ponad jedna czwarta tęskni za jedzeniem obiadów w biurze.

Wzrasta też rola przestrzeni, w których można odpocząć w trakcie i po pracy. Nowe projekty w coraz większym stopniu biorą pod uwagę potrzeby związane z ideą work-life balance. Dostęp do stref relaksu, terenów zielonych oraz towarzyszących im nowych konceptów gastronomicznych – to trend, który widać w naszych inwestycjach. Tak zaprojektowane budynki, nowoczesne biuro, wraz z odpowiednio przemyślanymi przestrzeniami pracy, to teraz jeszcze ważniejsze narzędzie HR, wspierające rekrutację i retencję pracowników, a także cały proces powrotu zespołów do biurowców.

Pracownikom zależy na bezpiecznym biurze oraz otoczeniu sprzyjającemu dobremu samopoczuciu i wspierającemu interakcje społeczne #StronaKadry

Przeczytaj również

Nowoczesne biuro na radarze HR

Jak HR może wspierać te zmiany, wzmacniać pozytywne trendy w swojej organizacji? Na co warto zwrócić uwagę?

Pandemia zaburzyła socjalizacyjną, edukacyjną i rozwojową funkcję biura. Organizacje muszą zatem znaleźć i promować nowe sposoby uczenia pracowników przez praktykę, tzw. on-the-job-learning. Utrudniony jest także mentoring, który opiera się na relacji między dwoma osobami. Trudno o prawdziwe „ludzką” relację podczas spotkania na wideoczacie – nieformalną atmosferę, która pozwoli swobodnie dzielić się doświadczeniami czy od czasu do czasu rzucić żartem. Pracodawcy szukają też nowych metod onboardingu. Nad tym wszystkim powinni czuwać liderzy rozumiejący zmiany, jakie zachodzą wokół nas szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Jak Wasza firma wspiera organizacje w tworzeniu nowoczesnych przestrzeni pracy?

W HB Reavis kładziemy duży nacisk na wellbeing i zachęcamy klientów do traktowania biura jako usługi. Oznacza to, że rynek biurowy, który do tej pory kierował się dość sztywnymi zasadami, udostępnia szereg rozwiązań, które firmy mogą elastycznie konfigurować według potrzeb. Może to dotyczyć wielkości biura, jego układu, wyposażenia czy usług dodatkowych, które uprzyjemniają korzystanie z budynku. Zmiana modelu pracy i rywalizacja o najzdolniejszych pracowników, wymaga, aby w tworzenie środowiska pracy włączyć też socjologów, psychologów czy ekspertów od innowacji. Efektem takich konsultacji jest zdrowa przestrzeń, nowoczesne biuro, które wspiera cele biznesowe organizacji, a jednocześnie jest atrakcyjna dla pracowników.

Czy pamiętasz z artykułu...

Za jakimi aspektami pracy w biurze tęskną badani przez HB Reavis?

Brakuje im biurowych żartów czy spontanicznych spotkań z kolegami, a ponad jedna czwarta tęskni za jedzeniem obiadów w biurze.

Partnerem/ekspertem naszego serwisu jest eTutor!

Cyfrowe kursy językowe to nowoczesny benefit dla każdego pracownika. Platforma eTutor pozwala uczyć się języka wygodniej, przyjemniej i szybciej. Sztuczna inteligencja, multimedia i personalizacja powodują, że nauka jest bardzo skuteczna. Odbywa się ona we własnym tempie, w dogodnym czasie i bez stresu. eTutor uczy na wszystkich poziomach zaawansowania i zawiera specjalistyczne słownictwo ze wszystkich branż. Polecamy!

LinkedIn
Facebook
Twitter