Materiał z kategorii: ZDROWIE PRACOWNIKA

Well-leadership bez tajemnic. Kim jest lider dobrostanu?

Lider dobrostanu jest długodystansowcem. Wie, jak ważna jest jego rola w budowaniu zdrowej organizacji. O tym, czym jest well-leadership opowiada Ewa Stelmasiak.

Zapraszam do obejrzenia mojej rozmowy z Ewą Stelmasiak, założycielką The Wellness Institute. Bardzo praktycznie rozmawiamy o tym, jaką rolę pełnią dziś liderzy w kontekście zdrowia w organizacjach. Pokazujemy, czym jest well-leadership w praktyce.

Samotny jak lider dobrostanu

Ekspertka zauważa, że istnieje ogromny rozdźwięk między wizją tego, jaki powinien być dziś lider a tym, jak wygląda menedżerska codzienność. Z jednej strony bowiem od liderów oczekuje się wyrozumiałości, empatii i bycia bardzo blisko swoich zespołów. Z drugiej jednak nieustannie rosną wymagania, zwłaszcza biznesowe. Mają coraz bardziej napięte terminy, zwiększa się presja na wyniki. To wszystko sprawia, że wielu liderów odczuwa samotność i lęk przed zmianą.

Dlatego zdaniem Ewy Stelmasiak organizacje w pierwszej kolejności powinny zadbać o samych liderów, zapewnić im wsparcie. Ważne jest na przykład stworzenie przestrzeni, w której będą mogli porozmawiać z innymi liderami. Gdzie możliwa będzie wymiana doświadczenia i wiedzy. Tak właśnie rodzi się well-leadership.

Wiesz, że tworzymy najciekawszy w Polsce newsletter dla HR? Sprawdź koniecznie! Dołącz do wyjątkowego grona Kadrowiczów!

Well-leadership to dbałość o siebie i zespół

Kim jest dziś lider dobrostanu? To ktoś, kto dba przede wszystkim o siebie. Wie, że jej/jego zasoby nie są niewyczerpane. Rozumie, że biegnie maraton, a nie sprint. To także osoba, która daje dobry przykład i wspiera inicjatywy dobrostanowe. To jednak, jak zauważa ekspertka, wymaga zmiany myślenia.

Zmiana nie dzieje się od tego, że powiemy komuś co ma robić. Dlatego tak ważna są wyrozumiałość dla samego siebie i życzliwość. One wynikają ze zrozumienia, że jesteśmy w tej trudnej sytuacji razem – przekonuje Ewa Stelmasiak. Lider dobrostanu wie także, że swoją rolą może się dzielić z zespołem. Moja rozmówczyni podaje kilka konkretnych przykładów wdrożenia takiej praktyki.

Ważne jest to, aby rozmawiać między innymi o normach zachowań w naszym zespole. To na przykład dotyczy wysyłania maili po godzinach pracy, czy pracy w weekendy. Czy nagradzamy takie osoby, czy oczekujemy, że ktoś będzie stale dostępny – dodaje.

Zachęcam do obejrzenia całości nagrania. To solidna dawka konkretnej wiedzy, wynikającej z długoletniego doświadczenia Ewy Stelmasiak we wdrażaniu programów prozdrowotnych w firmach i pracy z liderami dobrostanu.

Zapraszamy także do obserwowania polubienia naszego profilu społecznościowego „Zdrowie pracownika” na LinkedIn i Facebooku.

Odtwórz wideo

Rozmawiamy z Ewą Stelmasiak, ekspertką ds. przywództwa wspierającego dobrostan oraz kultury zdrowia i dobrostanu, założycielką The Wellness Institute.

Lider dobrostanu dba przede wszystkim o siebie. Well-leadership bez tajemnic! #StronaKadry

Hybrydowa rewolucja już tu jest!

Większość pracowników chce pracować z domu kilka dni w tygodniu. Największe wyzwanie to sprawnie – i z korzyścią dla biznesu – połączyć świat zdalny i stacjonarny.

Czas więc na HYBRYDOWY HR! Temu zagadnieniu poświęcona będzie wiosenna edycja KONGRESU KADRY – najważniejszego wydarzenia dla branży HR w Polsce!

👉 Czym jest praca hybrydowa i na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?

👉 Co zdecyduje o powodzeniu wdrożenia pracy hybrydowej?

👉 Jak z wdrażaniem pracy zdalnej radzą sobie doświadczeni praktycy HR?

Zostań partnerem naszego serwisu!

To jedno z miejsc, w którym nasi Czytelnicy zobaczą Twoje logo i przeczytają informacje o Twojej firmie. Jeśli więc chcesz dotrzeć do praktyków HR ze swoim przekazem, daj nam znać. Wystarczy, że napiszesz na wspolpraca@meetandgrow.pl

Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter