Integracja do kwadratu w czasach dystansu

Pandemia wymusiła trzymanie odległości fizycznej, ale jednocześnie wyzwoliła głód relacji społecznych. To dla pracodawców i HR sygnał, by rozwijać kulturę organizacji w sposób holistyczny – tylko wtedy uda się utrzymać ducha zespołu i dobrą kondycję psychofizyczną pracowników. Mimo dystansu.
O skutkach pandemii w kontekście nie tylko gospodarczym, lecz także społeczno-emocjonalnym słychać coraz więcej, a rzeczywiste straty staną się szczególnie widoczne w dłuższej perspektywie czasowej. Zamiast leczyć w przyszłości, lepiej już teraz skupić się na działaniach profilaktycznych. Co mogą zrobić pracodawcy, by wzmocnić zdrowie pracowników? Recepta jest uniwersalna, ale w czasach dystansu nabrała jeszcze większej mocy: tworzyć zintegrowane i zaangażowane środowisko pracy.

Człowiek w centrum

Motywacja pracowników wypływa z różnych źródeł, ale głównym punktem wyjścia dla employee wellbeingu jest kultura organizacyjna. Jej budowanie przypomina układanie puzzli – tutaj każda część musi do siebie pasować, jeśli chcemy osiągnąć ponadstandardową całość i stworzyć wyjątkowe doświadczenia. Kluczowy element to empatia, która pozwala połączyć łańcuch potrzeb i scalić zespół.

Zdrowie jako cel

Równie ważnym budulcem jest troska o dobrostan pracowników. Kultura, w której został „zakodowany” szacunek do zdrowia, wpływa bezpośrednio na efektywność i zadowolenie z pracy. Świadomy pracodawca doskonale wie, jak duży wpływ na samopoczucie pracowników ma podejmowanie przez nich aktywności sportowej, pro-zdrowotnej czy rozwojowej.

Siła w społeczności firmowej

Holistyczne spojrzenie na kulturę organizacji zakłada uwzględnienie różnych pracowniczych potrzeb, wśród których znajduje się pogłębianie relacji, wspólne spędzanie czasu, odkrywanie i dzielenie się swoimi pasjami z innymi pracownikami.

Benefitowe ekosystemy

Jak to wszystko ze sobą połączyć – na dodatek w czasach dystansu fizycznego i pracy na odległość? Warstwa pierwsza to świadomość, przyzwyczajenia i nawyki myślowe. Jeśli zdrowie pracowników jest dla Ciebie wartością i jednym z priorytetów, tak pokierujesz strategią, by znalazło się w niej miejsce na spójne i wiarygodne działania wellbeingowe. Warstwę drugą stanowią narzędzia, które umożliwiają budowanie silnej kultury organizacyjnej. Poziom trzeci to konsolidacja różnych rozwiązań, dzięki którym można m.in. integrować społeczność i wzmacniać wewnętrzną komunikację, motywować pracowników do prowadzenia zdrowego trybu życia czy zapewniać im przestrzeń do korzystania z takich benefitów, które są im naprawdę potrzebne. Wszystko to oferuje Worksmile – modułowa platforma wellbeingowa, dzięki której pracownicy mają szybki i łatwy dostęp do firmowych działań i komunikatów. Jest to jednocześnie system motywacyjny, kafeteria benefitów i narzędzie do budowania społeczności. Pracownicy mogą m.in. angażować się w grywalizację sportową, korzystać z treningów live, tworzyć firmowe grupy tematyczne czy wyrażać wdzięczność za pomocą funkcji „Kudos”. Kompleksowy ekosystem taki jak Worksmile pozwoli ludziom być blisko siebie, nawet jeśli muszą żyć na odległość.

Autor artykułu: Tomasz Chaciński, CEO Worksmile

Worksmile to narzędzie do budowania silnej kultury organizacji opartej na zdrowiu, budowaniu społeczności oraz docenianiu i wynagradzaniu pracowników. Łączy w sobie moduły wspierające wellbeing, narzędzia do komunikacji wewnętrznej w firmie oraz system kafeteryjny. Więcej informacji: worksmile.com.

Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter